Az XM Bróker 30$, az IronFx pedig 25$ befizetés nélküli ingyen bónuszt ad mindenkinek!

30$ Free from XM and 25$ free from IronFx to everyone!

Tranzakció típusok az FX piacon

Mikor a Forex piacról beszélünk akkor számos termék, illetve tranzakció típust vehetünk számba, amelyek közül a legfontosabbak a következők: spot (promt), forward (tőzsdén kívüli határidős ügyletek), swap (csere ügyletek), határidős ügyletek illetve opciók.
A spot (promt) ügylet nem más, mint mikor szimultán, egyszerűen átváltunk egyik nemzet pénznemét egy másikéra. A spot ár az adott piaci árat mutatja a bázis deviza vonatkozásában. A spot ügyletek nem kívánnak azonnali elszámolást, vagyis azonnali fizetést. Konvencionálisan, az elszámolás napja, más néven értéknapja a tranzakciótól számított második üzletnap (T+2). A dollár tranzakciók többsége egy automatizált rendszeren keresztül kerülnek elszámolásra New Yorkban, az úgynevezett CHIPS-en keresztül (Clearing House Interbank Payments System), amely a célt szolgálja, hogy kiszámítja, nettósítja az összes pozíciót bárkihez is tartozzék, vagyis az elszámoló ház feladatait látja el ez a rendszer.
A tőzsdén kívüli határidős ügyletek (forward outright) olyan tranzakciók, amelyek egy jövőbeni időpontra köttetnek (lejáratra) és egy bizonyos összegű deviza teljesítésére vonatkozik szintén egy adott mennyiségű devizára. A váltási árfolyam a megállapodáskor kerül meghatározásra, de a fizetés és teljesítés csak a lejárat napján esedékes. A forward árfolyamokat általában egy, kettő, három, hat és tizenkét hónapra jegyzik, habár megegyezés szerint lehet hosszabb is a lejárat. Akárcsak a spot ügyleteknél az érték nap itt is a második üzleti napon történik teljesítés után.

A csereügyletek (swap) olyan bankközi tranzakciók, amelynek során szimultán vásárlása és eladása történik meg egy adott összegű devizának két különböző értéknapra. A legépszerűbb swap ügyletek a spot against forward ügyletek, amelynek esetében az ügyletet végrehajtó elsőnek spot árfolyamon vesz, majd azt eladja a határidős piacon egy adott árfolyamon ugyanannak, akitől spot-on vásárolt. A másik népszerű ügylet a Forward-forward, melynek során az ügyletet végrehajtó személy mindkét ügyletet a határidős piacon hajtja végre akár vesz, akár elad; a vétel és eladás közötti különbség adja a két deviza közötti kamat differenciált. A harmadik gyakran használatos swap ügylet, az úgynevezett Nondeliverable swap, vagyis a nem leszállítandóteljesítendő csereügylet, melynek tulajdonságai és dokumentálása megegyezik a hagyományos csereügyletével, annyi különbséggel, hogy ezek csakis amerikai dollárban számolhatóak el és a másik, nem-dollár devizát nem kell leszállítani/kifizetni, ennek általában az az oka, hogy egyes devizák nem túl likvidek, vagy azok piaca.
Az opciók olyan fajta derivatívák, melyek joggal ruházzák fel birtokosát, hogy a mögöttes terméket eladhassa, vagy vehesse egy adott árfolyamon lejáratig (Amerikai opció) vagy a lejárat napján (Európai opció). A mögöttes termék, vagyis ami az opció tárgyát képezi, igen széles skálán mozog, kezdve a részvényektől, az árutőzsdés termékeken keresztül a devizákig. A két alapvető opciófajta létezik: a vételi illetve az eladási. Két fél létezik az opció kereskedés során: az egyik az opciót vásárló, és ezáltal ő lesz az opció tulajdonos, és a másik az, aki kiírta, tehát kiíró, (eladó) eladta a jogot, opciót.

A határidős kontraktusok ugyan azt a gazdasági célt szolgálják, mint a forward ügyletek bizonyos különleges, intézményes tulajdonságokkal kiegészülve. Az első ilyen dolog az, hogy a határidős termékeket, szervezett tőzsdéken kereskedik és ennek következtében a tranzakció szempontjából lényegtelen, hogy kik a részvevők, felek. A határidős kereskedés meglehetősen sok termékre lehetséges, amely magába foglalja az árutőzsdei termékeket, mint az agrikultúrális termékek, fémek, ásványok (beleértve a energia forrásokat), devizákat, illetve egyéb pénzügyi termékeket, mint például kötvényeket, részvényindexeket, és határidős kamat kontraktusokat. Végezetül, ami nagyon fontos az az, hogy a határidős kontraktusok szabványosított, standardizált mérettel, lejárattal, kifutással rendelkeznek. Talán a legfontosabb tulajdonságok egyike az a határidős pozícióknak, hogy a kontraktusok értékét folyton a piachoz igazítják napi szinten, így ha eltér a kötési árfolyamtól, akkor a különbözetet ki kell egyenlíteni. Nagyon fontos, hogy a tőzsde vállalja a felelősséget a kifizetésekért és pénzbehajtásokért napi szinten.

Nincsenek megjegyzések: